Documentaireserie · NTR · NPO 2
Brieven aan de achterblijvers
De Reis van de Indiërs · seizoen 2
In dit drieluik gaat presentator Narsingh Balwantsingh, zelf nazaat van Indiase contractarbeiders, op zoek naar wat er overbleef uit de tijd van de contractarbeiders, en naar het contact tussen de vertrekkers en de achterblijvers.
Uitgezonden in juni 2023 op NPO 2 door de NTR, in drie afleveringen van een half uur.
Brieven over de oceaan
Wie als contractarbeider uit India vertrok, liet familie achter aan de andere kant van de wereld. Brieven waren vaak de enige verbinding, en soms het enige wat er van een familiegeschiedenis is overgebleven.
De serie volgt die draad: wat werd er geschreven, wat bleef er onuitgesproken, en wat leeft daarvan nog voort in Hindoestaanse families in Suriname en Nederland?

Archief en nu
Archiefbeeld en nieuwe opnamen lopen door elkaar heen. Oude foto’s, filmfragmenten en documenten krijgen een plek naast de gesprekken van nu, zodat een geschiedenis van meer dan een eeuw geleden een verhaal wordt over mensen van nu.
Hoe hielden de contractarbeiders contact met hun familie? Hoe bleven de banden met het moederland en de Indiase tradities bewaard in het nieuwe thuisland?Brieven aan de achterblijvers
Wat bleef
Narsingh spreekt met Hindoestanen in Suriname en Nederland over wat er van India is meegekomen: in taal, muziek, film, eten en rituelen. Van Bollywood in de huiskamer tot Holi op straat.
De vormgeving
De visuele stijl van de serie leunt op papier, inkt en textuur: brieven, postzegels en handschriften vormen de laag waarover archief en nieuwe beelden in elkaar overvloeien.






Credits
- Regie en montage
- Rogier van der Voort
- Presentatie
- Narsingh Balwantsingh
- Productie
- Moondocs
- Uitzending
- NTR · NPO 2
Volgende filmDe Reis van de Indiërs →